SCHENKER – MULTIMEDIJI i VIRTUELNA REALNOST
Kvalitet Made in Germany
19 Feb 2023 Od: Bgd računarski centar
ČETVRTI DEO – NOVI PROCESORI i NOVI IZAZOVI
Desktop računari kompanije Schenker Technologies, koji se prodaju u okviru robne marke XMG, dobili su pojačanje.

Nedugo nakon svetskih premijera nove Intel-ove 13. generacije procesora – sa oznakom „Raptor Lake“, i AMD-ove „Zen 4“ arhitekture – sa fabričkom oznakom „Raphael AM5“, kompanija iz Lajpciga je u svoje desktop računare za ekstremni gejming i multimedijalne sadržaje – XMG počela da ugrađuje i ove procesore.

U ponudi su četiri modela XMG desktop računara: „XMG Sector“, „XMG Unify“, „XMG Trinity“ i „XMG Studio“.
I ZA GEJMERE I ZA STVARAOCE
Model „Sector“ isporučuje se u kućištima crne ili bele boje – sa jednom providnom, zatamnjenom stranicom od kaljenog stakla (termički ili hemijski obrađeno staklo; radi dodatne čvrstine), i to u dve veličine: manje – sa oznakom „XMG Sector“ i veće sa oznakom „XMG Sector X“. Manje kućište je dužine 45,3, širine 23 i visine 46,6 centimetara, dok je veće dugačko 52, široko 24,5, a visoko takođe 52 centimetra. Sva kućišta su takozvana „mid-tower“, ATX (Advanced Technology eXtended) standarda. Ona manjih gabarita su Corsair 4000D, a veća su Corsair 5000D.
![]()
Izbor matičnih ploča i procesora je raznovrstan, i kreće se od MSI Pro B660-A do ASUS RoG Maximus Z690 Hero kod matičnih ploča za Intel procesore, odnosno od MSI MPG B550 Gaming Plus do ASUS RoG Crosshair X670E Hero, kada kupac želi konfiguraciju sa AMD procesorom.
Što se procesora tiče, u ponudi su Intel čipovi od Core i5-12400F do Core i9-13900KS, odnosno AMD-i od Ryzen 5 5500 do Ryzen 9 7950X. Bez obzira na to za kojeg proizvođača procesora se klijenti odluče, ugrađuje se radna memorija marke Corsair, modeli Vengeance i Dominator (sa RGB osvetljenjem), maksimanlnih radnih frekvencija od 3.200 do 5.600 megaherca (MHz).
I kod diskretnih grafičkih kartica ponuda je velika, pri čemu se u svaku konfiguraciju – bez obzira na to da li se kupac odlučio za Intel ili za AMD procesor – mogu ugraditi Nvidia GeForce kartice, modeli: RTX 3050, RTX 3060 (sa 8 ili sa 12 GB DDR6 video RAM-a), RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3070 Ti, RTX 3080, RTX 4070 Ti, RTX 4080 i RTX 4090, kao i AMD Radeon RX 6950 XT. Sve grafičke kartice u ponudi su renomiranih svetskih marki: ASUS, MSI, PNY i ZOTAC.
ATX (Advanced Technology eXtended) STANDARD je standard za veličinu PC kućišta, koji je uveo Intel 1995. godine, a svrha mu je standardizacija veličina većine komponenti, poput matičnih ploča, napajanja, grafičkih kartica i drugog, kako bi svaki kupac mogao biti siguran da će određena komponenta, po veličini zaista i moći da se smesti u kućište koje je kupio. Takođe, vodilo se računa i o tome da u kućištu, osim za matičnu ploču, ima mesta barem za jednu diskretnu grafičku karticu, dva ili više SSD-a, odnosno hard diska formata 2,5 ili 3,5 inča, kao i za lako sprovođenje kablova koji povezuju pojedinačne komponente. ATX kućišta mogu biti takozvana „mid-tower“ ili „full-tower“. Uopšteno govoreći takozvana „mid-tower“ kućišta su kraća i manja, i u njih mogu da stanu manje matične ploče, manje ventilatora i ona imaju manje mesta za priključivanje komponenti (takozvanih „slotova“), dok su „full-tower“ kućišta namenjena za dekstop računare kojima je potreban veći broj ventilatora radi optimalnog hlađenja, za sklapanje konfiguracija u koje se priključuje veći broj komponenti i gde – zbog toga – postoji potreba za većim matičnim pločama.Većina mid-tower kućišta su visine 45,7 centimetara ili viša, a većina full-tower kućišta su visine 56 centimetara ili viša. Mid-tower kućišta su prilagođena za ugradnju mATX ili ATX matičnih ploča, imaju 7 do 8 PCIe slotova, u njih se mogu ugraditi maksimalno 6 ili 7 ventilatora, bolje su prilagođena hlađenju vazduhom, imaju bolje rešeno sprovođenje kablova i najčešće se koriste kada se sklapaju radne stanice i gejmerski računari.Full-tower kućišta su prilagođena za ugradnju E-ATX, EEB ili HPTX matičnih ploča, u njih se mogu ugraditi maksimalno 10 do 12 ventilatora, bolje su prilagođena hlađenju pomoću tečnosti, emituju manje buke, u njih može stati više komponenti, sprovođenje kablova nije uvek najbolje rešeno, a najčešće se koriste kada se sklapaju kućni serveri, radne stanice za digitalnu audio produkciju ili radne stanice za video montažu.
Izbor M.2 PCIe NVMe SSD-a je zaista veliki. Nude se SSD-i pet proizvođača: Samsung, Western Digital, Seagate, Corsair i Crucial. Iz Samsung-ove palete SSD-a, mogu se poručiti modeli 980 i 980 Pro, kao i najnoviji proizvod njihovog ogranka – Samsung Semiconductor Inc. – model 990 Pro, kome ćemo uskoro posvetiti posebnu pažnju. Od Western Digital SSD-a nude se dva modela: Blue i Black. Može se izabrati i Seagate-ov čuveni SSD – FireCuda 530, kao i Corsair-ovi modeli MP400 i MP600 Pro, ili pak Cricial SSD-i – i to modeli P3, P3 Plus i P5 Plus. Kapaciteti SSD-a u ponudi se kreću od 500 gigabajta (GB) do 4 terabajta (TB). Oni koji žele da imaju i SSD sa SATA III priključkom mogu da biraju između Samsung-ovih 870 EVO i 870 QVO modela, ili da se odluče za SSD marke Crucial, model MX500. Što se SATA III SSD-a tiče, od modela 870 EVO i 870 QVO dostupni su svi kapaciteti: 250 i 500 GB, kao i 1, 2 i 4 TB – kod modela serije EVO, kao i 1, 2, 4 i 8 TB kod modela serije QVO. Crucial MX500 može se poručiti sa kapacitetom od 250 ili 500 GB, odnosno 1 i 2 TB.
Od hard diskova u ponudi su 3,5-inčni diskovi, i to Seagate-ovi modeli Barracuda i Ironwolf Pro – i to Barracuda-e kapaciteta od 1 do 4 TB, a Ironwolf Pro od 4, 6, 8, 12, 16 i 20 TB, kao i Western Digital modeli Black i Red – pri čemu su dostupni WD Black hard diskovi kapaciteta od 1, 2 i 4 TB, dok je WD Red diskove moguće naručiti sa kapcitetom od 1, 2, 3 i 4 TB.
XMG desktop računari modela „Sector“ mogu se naručiti sa ventilatorima za hlađenje svih unutrašnjih komponenti, proizvođača Be Quiet – model Pure Wings 2, Noctua – modeli NF-A i LL120 Dual Light Loop RGB, kao i Corsair QL120 RGB. Za hlađenje procesora može se birati između vazdušnog i hlađenja putem tečnosti, pri čemu se za vazdušno hlađenje nude Be Quiet Dark Rock 4 ili Noctua NH-U12A, a za hlađenje uz pomoć tečnosti se mogu birati različite verzije Corsair-ovih serija Hydro Pro XT, iCUE Elite i i iCUE Elite Capellix. Po našem mišljenju, bilo bi korisno da ponuda sadrži i Noctua hladnjake za procesore, modele: NH-D12L, NH-D14, NH-D15 i NH-D15L, posebno za one konfiguracije u koje se ugrađuju procesori AMD Ryzen 9 7900X i 7950X, ili Intel Core i9-12900K i i9-12900KS, odnosno i9-13900K i i9-13900KS, pogotovo ako u obzir uzmemo da je iskustvo pokazalo da je procesore bolje hladiti pomoću vazduha i da su takvi kuleri manje podložni kvarovima.
Od napajanja, mogu se poručiti isključivo proizvodi kompanije Seasonic, i to modeli Focus Plus, serije 80+ Gold, snage od 550, 750 i 1000 vati (W). Ne treba da čudi to što kompanija Schenker kod pojedinih svojih modela nudi isključivo Seasonic napajanja, dok se kod svih drugih komponenti može birati između više proizvođača, s obzirom na to da su Seasonic napajanja najbolje što tržište ima da ponudi. Ipak, i ovde bismo voleli da je ponuda proširena na Seasonic napajanja, modele Vertex GX – iz serije 80+ Gold od 1200 W, a možda i na modele Prime TX i PX – iz serije 80+ Platinum, od 1300 i 1600 W, jer ako uzmemo da firma ZOTAC, na primer, za sve svoje diskretne grafičke kartice, modela RTX 3080 i RTX 3090, preporučuje kao „optimalno“ napajanje snage 750 W, a da procesori Ryzen 9 7900X i 7950X, na primer – i bez povećavanja maksimalne fabrički podešene radne frekvencije (overclocking-a) – pod maksimalnim opterećenjem troše i do 170 W na sat, te da neko možda – posle izvesnog vremena – bude želeo da svoju RTX 3080 zameni GeForce RTX 4090 diskretnom grafičkom karticom, čija potrošnja ume i da pređe zvanično deklarisanu maksimalnu potrošnju od 450 W na sat, i za koju se proporučuje napajanje od barem 850 W, jasno je da je – čak i sa napajanjem od 1.000 W – lako „doćerati“ poslovičnog „cara do duvara“, pri čemu – u ovom scenariju – nismo ni računali veoma strujožedne hard diskove od 3,5 inča, kod kojih takođe važi pravilo: što veći kapacitet, to više raste konzumacija struje. Uz sva tri Seasonic napajanja dolazi i po set Seasonic Pro kablova za povezivanje komponenti sa napajanjem.
Moguće je naručiti i da na računar bude instaliran Windows operativni sitem, sa ili bez aktivacije (ako neko već ima svoj Windows aktivacioni kod), pri čemu se za dekstop kompjutere sa AMD procesorima može birati između Windows-a 10 Pro i Windows-a 11 Home ili Pro, dok je za računare sa Intel Core procesorima u ponudi samo Windows 11, u Home i Pro verziji, pošto samo Windows 11 može u potpunosti da koristi sve prednosti koje nude „performance“ i „efficient“ jezgra Intel-ove 12. i 13. generacije procesora.
PO MERI SVAKOG IGRAČA
Model „Unify“ je dostupan u četiri varijante koje su označene sa „C1“, „C2“, C3“ i „C4“, a svaka od njih se može naručiti sa Intel ili AMD procesorom. Ponuda komponenti za ugradnju je slična onoj kod modela „Sector“, ali postoje i razlike. Najbitnije razlike su kućišta, izbor matičnih ploča i diskretnih grafičkih kartica, a uz svaku od verzija modela „Unify“ nudi se i veliki izbor gejmerskih slušalica, miševa i podloga za miševe, marke Corsair.

„XMG Unify C1“ verzija se nudi u kućištima Corsair iCUE 4000X, u crnoj ili beloj boji, „XMG Unify C2“ u Corsair Crystal 280X, takođe u crnoj ili beloj boji, „XMG Unify C3“ u Corsair Crystal 570X skoro potpuno providnom kućištu od kaljenog stakla i nešto malo metala, a „XMG Unify C4“ se može kupiti u Corsair Crystal 680X kućištu, u crnoj ili beloj boji.
Najveći izbor matičnih ploča, kako za Intel, tako i za AMD procesore, dostupan je kod verzija „Unify C1“ i „Unify C4“, najmanji kod verzije „C2“ – posedno kada je reč o AMD procesorima, gde je u ponudi samo ASUS TUF Gaming B550M-Plus WiFi matična ploča, dok varijanta „Unify C3“ predstavlja neku vrstu „zlatne sredine“. Kao i kod modela „Sector“, za sve verzije, osim „C2“, postoji mogućnost izbora matičnih ploča koje podržavaju novu DDR5 radnu memoriju, kao i onih koje podržavaju stariju DDR4 RAM memoriju.
Kod izbora procesora je situacija pomalo neobična, jer se kod sve četiri verzije nudi skoro cela raspoloživa paleta Intel-ovih i5, i7 i i9 čipova, a isto važi i za AMD Ryzen 5000 i Ryzen 7000 procesore, osim kod vezije „Unify C2“, gde je izbor AMD-ovih čipova ograničen na seriju Ryzen 5000.
I kod ponude diskretnih grafičkih kartica postoji malo odstupanje, po istom šablonu kao i kod procesora, pri čemu se kod verzije „Unify C1“ može birati iz palete koja seže od Nvidia GeForce RTX 3050 do RTX 4080, kod verzije „C3“ može se izabrati još i Nvidia GeForce RTX 4090, kod varijante „C4“ izbor počinje sa Nvidia GeForce RTX 3060 i ide do Nvidia GeForce RTX 4090, ali se može naručiti i računar sa AMD Radeon RX 6950 XT diskretnom grafičkom karticom, dok je kod verzije „Unify C2“ ponuda ograničena na Nvidia GeForce kartice serije 3000, i to od RTX 3050 do RTX 3070 Ti.
Uz verzije „Unify C1“ i „C3“ može se odabrati vazdušno hlađenje procesora Be Quiet Dark Rock 4 kulerom ili više verzija Corsair iCUE Elite hlađenja pomoću tečnosti, dok je kod varijanti „C2“ i „C4“ izbor ograničen na Corsair iCUE Elite hlađenja pomoću tečnosti.
Svi „XMG Unify“ desktop računari napajaju se pomoću Corsair-ove 80+ Gold serije snage od 550 do 1000 vati (W). „80+“ oznaka se odnosi na mogućnost napajanja da više od 80% struje konvertuje iz naizmenične u jednosmernu i stavi je na raspolaganje komponentama u računaru, dok svega nešto manje od 20% preuzete električne energije bude „rasuto“ u vidu toplote.
TROJSTVO KVALITETA, SNAGE I INOVACIJA
Model „Trinity“ takođe ima četiri verzije: „XMG Trinity“, „XMG Trinity X“, „XMG Trinity X – Seasonic Edition“ i „XMG Trinity X – Creator Edition“.
Sve verzije „XMG Trinity“ isporučuju se u Phanteks Enthoo Evolv i Evolv X kućištima. Izbor matičnih ploča je sličan kao kod „XMG Unity“ i u ponudi su kako ploče koje podržavaju DDR4, tako i novu DDR5 radnu memoriju.
Kod procesora postoje određene varijacije, pa je kod „Trinity“ varijante sa Intel procesorima, moguće poručiti različite i5, i7 i i9 procesore 12. i 13. generacije, uključujući i i9-13900KS, ali ne i i9-12900K, i9-12900KS ili i9-13900K, dok je kod AMD procesora dostupno više čipova Ryzen 5000 i Ryzen 7000, kako Ryzen 5, tako i Ryzen 7 i Ryzen 9, ali nije moguće odabrati dva najjača: Ryzen 9 5950X i Ryzen 9 7950X. Ukoliko se kupac odluči za verziju „Trinity X“, dostupni su mu svi najjači Intel Core i5, i7 i i9 procesori 12. i 13. – „Alder Lake“ i „Raptor Lake“ – generacije, kao i svi najsnažniji Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9 procesori „Zen 3“ i „Zen 4“ arhitekture. U „Trinity X – Seasonic Edition“ varijantu, ugrađuje se većina najjačih Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9 procesora, uključujući i one najjače, ali ako klijent izabere desktop kompjuter sa Intel procesorom, neće moći da naruči računar sa trenutno najmoćnijim komercijalnim Intel čipom – Core i9-13900KS.
Kao i kod modela „XMG Sector“ i „XMG Unify“, i u verzije „XMG Trinity“ se ugrađuju Corsair Vengeance i Dominator DDR4 i DDR5 RAM memorije, ali je moguće odlučiti se i za Crucial memorijske module, ukoliko klijent odabere memoriju maksimalne radne frekvencije od 4.800 MHz.
Izbor diskretnih grafičkih kartica je zaista veliki, i mogu se birati Nvidia GeForce RTX kartice: od RTX 3050 do RTX 4090, osim RTX 3090, kao i AMD Radeon RX 6950 XT – kod „XMG Trinity X“ i „XMG Trinity X – Seasonic Edition“ verzije; isključivo Nvidia GeForce RTX kartice od RTX 3050 do RTX 4070 Ti, osim RTX 3090 – kod „XMG Trinity“ verzije, dok je kod verzije „XMG Trinity X – Creator Edition“ izbor „sužen“ na najjače Nvidia GeForce RTX kartice – RTX 3060, RTX 3080, RTX 4070 Ti, RTX 4080 i RTX 4090.
I ponuda za hlađenje procesora je slična prethodno opisanim XMG modelima, i u ponudi su Be Quiet Dark Rock 4 kuler ili više verzija Corsair iCUE Elite hlađenja pomoću tečnosti. Razlika je samo u tome što je ponuda modela Corsair iCUE Elite hlađenja za varijante „XMG Trinity X“ i „XMG Trinity X – Seasonic Edition“ znatno veća, dok su za „XMG Trinity X – Creator Edition“ predviđena samo dva jača modela Corsair iCUE Elite hlađenja.
Sva napajanja koja se nude uz „Trinity“ model XMG desktop računara su marke Seasonic, a razlike su samo u snazi i performansama modela ponuđenih uz pojedinačne verzije ovog modela. Uz ono što bismo mogli da nazovemo „osnovnom verzijom“ – „XMG Trinity“, može se birati u okviru Seasonic-ove 80+ Gold serije, između modela FOCUS Plus i PRIME, snage od 550 do 850 vati (W). Verzije „XMG Trinity X“ i „XMG Trinity X – Seasonic Edition“ pokreću Seasonic napajanja serije 80+ Gold od 550 do 1.000 W, 80+ Platinum od 750 do 1.300 W ili 80+ Titanium od 1.300 ili 1.600 W. S obzirom na sve navedeno, nije sasvim jasno zašto je jedna od varijanti modela „Trinity“ nazvana „Seasonic Edition“, kada se ni po čemu ne razlikuje od druge verzije koja nosi samo oznaku „X“?
Vezano za XMG model „Trinity“ treba još spomenuti i „XMG Trinity X – Creator Edition“, koja se od ostalih verzija modela „Trinity“ razlikuje po tome što od procesora nudi isključivo i7 i i9 Intel Core procesore 12. i 13. generacije i AMD Ryzen 9 7900, skoro isključivo DDR5 radnu memoriju, najjače Nvidia GeForce RTX grafičke kartice serije 4000 i dve iz serije 3000, ali ne ostavlja mogućnost ugradnje Samsung 990 Pro SSD-a, koji je ne samo da je najbrži SSD trenutno na tržištu, već je dostupan za ugradnju na više drugih XMG desktop računara. Takođe, nije ostavljena ni mogućnost izbora hlađenja procesora uz pomoć vazduha, iako sve više stručnjaka ukazuje na to da je ova vrsta hlađenja ne samo pouzdanija, već da u većini slučajeva daje bolje rezultate. Bez odgovora ostaju još tri zanimljiva pitanja: zašto je među procesore raspoložive za ugradnju stavljen baš Ryzen 9 7900, kada postoje dva jača – Ryzen 9 7900X i Ryzen 9 7950X, zašto se – kod svih modela robne marke XMG, kod kojih se nude Be Quiet hladnjaci za procesore – nudi model Dark Rock 4, a ne još bolji Dark Rock Pro 4 i zašto se – tamo gde je ostavljena ta mogućnost – ne nudi Noctua-in model hladnjaka sa najboljim performansama – NH-D15, već nešto slabiji – Noctua NH-U12A?
STUDIO ZA SVAKOG DIGITALNOG UMETNIKA I ENTUZIJASTU
Pitanje vezano za Noctua hladnjake za procesor, posebno se odnosi na model „Studio“, kojim kompanija Schenker Technologies zaokružuje svoju ponudu desktop računara u okviru robne marke XMG. U ponudi su dve verzije „XMG Studio“ i „XMG Studio – Creator Edition“. Komponente obe verzije dolaze „zapakovane“ u Fractal Design Torrent Compact kućištima, pokreću ih isključivo Intel procesori od Core i5 12600K i i5-13400 do Core i9-12900K, i9-13900K i i9-13900KS, ali „odsustvuje“ jedan od najjačih procesora iz takozvane „komercijalne“ ponude – Core i9-12900KS. Matične ploče u ponudi su više srednje i visoke klase, isključivo tajvanskog giganta ASUS, od PRIME Z690-P D4 do RoG Maximus Z690 Hero. Radna memorija je DDR4 i DDR5, marki Corsair i Crucial, maksimalnih radnih frekvencija od 3.200, 4.800, 5.200 i 5.600 MHz. Diskretne grafičke kartice su isključivo Nvidia GeForce, i to samo MSI Ventus X3 i jedna ZOTAC Gaming Trinity, od modela RTX 3060 do RTX 4090. Kod SSD-a i hard diskova ponuda je gotovo ista kao kod modela „XMG Sector“, osim što u njoj nema Ironwolf hard diskova, već samo Ironwolf Pro kapaciteta od 4 do 20 TB. Za hlađenje procesora predviđena je Noctua NH-U12A, a za hlađenje ostalih komponenti u kućištu – Noctua-e NF-A 12x25 PWM. Napajanja su Seasonic, 80+ Gold i Platinum, snage od 550 do 1.000 W.
Ako izuzmemo par neobičnih odluka u pogledu izbora ponuđenih komponenti, moramo priznati da su svi opisani desktop računari impresivni u svakom pogledu, od proizvođača i kvaliteta komponenti, do preformansi koje su ovi kompjuteri u stanju da pruže. Od klasičnih „gejming mašina“ do računara koji su u stanju da brzo i kvalitetno obave svaki zadatak, bilo da je reč o montaži video sadržaja, streaming-u ili izradi zahtevnih 3D animacija i njihovom oslikavanju (rendering-u). Smatramo da ovi računari ne obećavaju više nego što su u stanju da pruže i da zaista zaslužuju naziv brenda – „eXtreme Multimedia and Gaming“.
KAKO ZAKORAČITI U SVETOVE IZ MAŠTE
Našu priču o proizvodima kompanije Schenker Technologies želimo da završimo tamo gde smo je i počeli, u svetovima virtuelne, izmenjene, kombinovane, proširene i – trenutno veoma popularne – takozvane „haptičke realnosti“.
Pojam „haptička realnost“ nastao je od izraza „haptički odziv“, odnosno „prenošenje haptičkog utiska“, što je rogobatni naziv za sposobnost uređaja da nam fiziči dočara utisak fizičke realnosti, putem čula dodira, nečega što zapravo nije opipljivo ili čak nije deo realnog sveta oko nas.
Jedan od najjednostavnijih primera za tako nešto su vibracije naših mobilnih telefona, kada nas neko poziva ili kada dobijamo SMS poruku. Zvuk zvona na telefonu ili ton koji čujemo kada nam stigne SMS poruka, jesu realni, ali ih ne možemo fizički dodirnuti. Ljudi sa oštećenim sluhom, ili gluvoneme osobe, ali i svako od nas kada smo negde gde je velika buka, ili negde gde ne želimo da zvokovi naših mobilnih telefona ometu nečiji rad, odmor ili izlaganje, oslanja se na funkciju vibracije koja se ugrađuje u gotovo sve mobilne telefone i tablete, već oko četvrt veka. Funkcija, koja zvuk zvona ili ton koji prati prijem poruke pretvara u vibriranje uređaja predstavlja jednu od najprostijih oblika „prenošenja haptičkog utiska“ – jednu vrstu „haptičke realnosti“. Mnoge svetske kompanije već duže vreme rade na razvoju različitih načina prenošenja utiska čula dodira, a samim tim i na razvoju uređaja koji su u stanju da nam prenesu utisak ostvarenja kontakta dodirom sa udaljenim ili izmišljenim predmetima, osobama, bićima i pojavama, u okviru onoga što se zbirnim pojmom naziva „proširena realnost“ (videti prvi nastavak ovog feljtona).
I kompanija Schenker Technologies spada u red firmi koje već duže vreme rade kako na razvoju svojih proizvoda za interakciju sa sadržajima iz domena proširene realnosti, tako i na podršci drugim proizvođačima i inovatorima na ovom polju.

U ponudi kompanije Schenker Technologies mogu se naći najrazličitiji uređaji i oprema za koriščenje i izradu virtuelnih sadržaja, od priključaka, kablova i adaptera do veoma kompleksnih i skupih rukavica za kreiranje i prenošenje osećaja dodira, od uređaja za praćenje pokreta i kontrolera za upravljanje virtuelnim predmetima, do pojasa za prenos osećaja i drugih stimulansa i takozvanih „naočara za virtuelnu realnost“.
Preko firme Schenker mogu se kupiti i proizvodi renomiranih svetskih brendova iz domena proširene realnosti, kao što su: HTC VIVE, PICO, HP, Samsung, Microsoft, VR Cover, Varjo i drugi - Schenker-multimediji i virtuelna realnost.
Bila bi nam potrebna knjiga da samo ukratko opišemo svaki od proizvoda iz ove ponude, pa ćemo se u nekim od narednih tekstova pobliže pozabaviti fenomenom proširene realnosti i uređajima koji se koriste za kreiranje i interakciju sa sadržajima iz ovog fascinantnog domena ljudske kreativnosti.
SCHENKER – MULTIMEDIJI i VIRTUELNA REALNOST
(kraj)
Servis racunara, BGD racunarski centar, servis laptopova
QWARE - NOVA ROBNA MARKA ZA KANCELARIJE I GEJMERE →
← SCHENKER – KONFIGURACIJE I SPECIFIKACIJE
Podeli: